Konkurs Kampania Społeczna Roku 2010
Nagrodzone i wyróżnione kampanie


Wyróżnienie

17.04.2011

Nawet po rozwodzie jesteście mi potrzebni oboje

KATEGORIA: Inicjatywy 1%

POWIEKSZ
POWIEKSZ
POWIEKSZ

Krótki opis projektu

Kampania była skierowana do rodziców przeżywających kryzys rodzinny, separację, rozwód. Celem było zwrócenie uwagi na trudną sytuację dziecka podczas konfrontacyjnego rozstania jego rodziców.

Strategia

Kampania Społeczna: „Nawet po rozwodzie jesteście mi potrzebni oboje”
realizowana przez Fundację Akcja, pod patronatem Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania

Liczbę dzieci w Polsce, których rodzice żyją oddzielnie liczymy w setkach tysięcy. Dlatego zwracamy się z tą kampanią do rozstających się lub żyjących rozdzielnie rodziców wychowujących wspólnie dzieci, aby dostrzegli i dbali o ich potrzebę kontaktu z matką i ojcem. Istotą komunikatu jest to, że dziecko potrzebuje kontaktu z obojgiem rodziców nawet po ich rozstaniu. Bardzo potrzebuje.

Niestety używanie dziecka jako pionka w „rozgrywkach” rodziców nie jest wyjątkiem. Często zdarza się, że jeden z rodziców w odwecie utrudnia drugiemu kontakt dzieckiem, często też zainteresowanie „starą rodziną” osób nie mieszkających z dziećmi samoczynnie maleje. Nieodpowiedzialne zachowania dorosłych utrudniają dzieciom przetrwanie w sytuacji, która odczuwana jest jako zburzenie dotychczasowego porządku na którym opierało się jego poczucie bezpieczeństwa. Tak odnosi się do naszej kampanii Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka:

Rodzina daje poczucie bezpieczeństwa i stabilności, które są niezwykle istotne dla rozwoju emocjonalnego dziecka. Życie w cieniu konfliktu rodziców jest dla dziecka jednym z najbardziej traumatycznych przeżyć. Tym bardziej potrzebny jest mu wówczas kontakt z obojgiem rodziców. Rodzice powinni być świadomi zarówno tego, jak i negatywnych konsekwencji, jakie dla dziecka niesie konflikt między nimi. Załagodzenie ich jest wyzwaniem równie ważnym, jak samo zakończenie konfliktu.

Uzasadnienie społecznego celu kampanii czyli autentyczność społecznego przedmiotu kampanii

Ostry konflikt rodziców często powoduje ograniczenie, bądź utratę kontaktu dziecka z rodzicem, który nie zamieszkuje z nim na stałe. W Polsce w 2007 roku na 65 tys. rozwodów i 5 tys. separacji, sądy ustaliły miejsce zamieszkania dziecka w 96% przy matce. Czyli zdecydowanie częściej to ojcowie tracą kontakt z dzieckiem na skutek rozstania z jego matką. Brak zaś obecności ojca w życiu dziecka, zawsze zaburza jego rozwój emocjonalny.

Wykorzystanie narzędzi komunikacji

Kampania była oparta głównie na spocie tv, który był emitowany w sieci Mulltikino w całej Polsce - ogólnie 9184 emisji reklamy, oraz w telewizjach lokalnych TV Starachowice i TV Stalowa Wola, oraz w internecie na stronach Fundacji i na kanale You Tube, oraz na stronie konkursu Newsweeka. Wykorzystywaliśmy również plakaty wielkoformatowe i citylighty w całej Polsce pod koniec kwietnia 2010 można było zobaczyć 156 plakatów wielkoformatowych. Stworzyliśmy również baner, który był wykorzystywany na stronach Fundacji, oraz do ponad 5000 zarejestrowanych użytkowników stron należących do Fundacji. Powstał również spot radowy, który emitowany był na antenie TOK FM w kwietniu.
Plakaty były eksponowane we wszystkich agendach Urzędu m.st. Warszawy w liczbie 450 egzpl. Oraz na słupach Warexpo w Warszawie w liczbie 300 egzpl.

Działania PR

Do działań PR wynajęliśmy agencję PR z Wrocławia Highlite PR, która przygotowała kilkanaście tekstów, które ukazały się między lutym a majem 2010 w ogólnopolskiej i regionalnej prasie, oraz w serwisach internetowych.

Efektywność

Kampania miała zasięg ogólnopolski.
Spot reklamowy video miał 9184 emisji reklamy w kinach w całej Polsce
Plakaty wielkoformatowe w liczbie 156 były eksponowane przez miesiąc na terenie całej Polski na nośnikach firmy AMS
Plakaty były eksponowane we wszystkich agendach Urzędu m.st. Warszawy w liczbie 450 egzpl. Oraz na słupach Warexpo w Warszawie w liczbie 300 egzpl.
Spot radiowy był emitowany przez miesiąc w radiu Tok FM
Baner reklamowy był widoczny na stronach kampanii od stycznia do maja 2010, oraz rozesłany malingiem do ponad 5000 osób.
Fundacja wydała 3000 zł na produkcje spotu video, 1500 zł na projekty graficzne, 50 000 na ekspozycję 156 bilbordów i citylightów, 2800 na produkcję spotu radiowego, oraz 12 000 na kampanię PR w prasie i internecie, 300 na druk plakatów.

Kampanijność

Tak, kampania jest kontynuacją wcześniejszych działań, kolejna odsłona kampanii trwa w tym roku.

Opis inicjatora

Fundacja Akcja powstała w maju 2002 roku. Zajmuje się poradnictwem rodzinnym, prowadzi grupy wsparcia dla mężczyzn przeżywających problemy rodzinne, ośrodek wsparcia więzi rodzinnych w Warszawie

Opis pomysłu reklamowego - jeśli dotyczy

Spot video był oparty na koncepcji pokazanie dziecka tęskniącego za kontaktem z rodzicem, od którego na skutek kryzysu rodzinnego został odgrodzony. Reklamy radiowa bazowała na tym samym pomyśle, w projekcie graficznym pokazaliśmy dziecko, które tuli do siebie 2 ulubione zabawki - misia i małpkę, które miały symbolizować rodziców. W banerze flashowym pokazaliśmy narysowany dziecięca ręką rodzinę, któa trzyma się za ręce, ale zamiast ojca wystąpiła na obrazku postać UFO-ka.

Insight

Przekaz odwoływał się do ogólnie przyjętego modelu rozwodu/rozstania pełnego agresji i braku troski o dziecko.

BIG IDEA

Chcieliśmy pokazać oczami dziecka, jak odbiera ono rozstanie rodziców i następujące w konsekwencji rozstania oddzielenie od jednego z rodziców.

Kreatywnosć działań - niekonwencjonalnych form

Kampania wykorzystywała miała raczej konwencjonalne formy przekazu.


Kategoria konkursowaInicjatywy 1%
Problemy społeczneKomunikacja w rodzinie
NadawcaFundacja Akcja
WykonawcaFundacja Akcja, Platige Image, Agencja reklamowa Q
AdresaciRodzice przeżywający kryzys - rozwodzący się, przebywający w separacji
MediaKina, Telewizja, Radio, Bilboardy, Citylighty, Plakaty, Internet
Data zgłoszenia17.04.2011
Dodatkowe materiałyplik: fundacja_akcja_kampania_spoleczna_20_sec.mp3