Kampanie zgłoszone do konkursu
Kampania Społeczna Roku 2013



08.02.2014

Pocker the Polish DOGtrotter

KATEGORIA: Akcje zaangażowane społecznie

POWIEKSZ
POWIEKSZ
POWIEKSZ
POWIEKSZ
POWIEKSZ

Opis celu kampanii

W polskich schroniskach na dom czeka około 100.000 psów. 70% zwierząt które w naszym kraju trafiają za kraty, nigdy nie wychodzi na wolność. 2.000.000 psów żyje na łańcuchu. Przeważająca większość ludzi, którzy decydują się na powiększenie rodziny "o ogon" nie myśli o adopcji, nie jedzie do schroniska, nie odwiedza fundacji, tylko wyszukuje w internecie taniej (najczęściej nielegalnej!) hodowli danej rasy. Projekt jest zabawnym sposobem pokazującym inną opcję jaką jest adopcja zwierzęcia.

Grupa docelowa

Wszystkie osoby które dziś, jutro bądź na 100 lat będą myślały o nabyciu zwierzęcia domowego.

Strategia

Osoby które nigdy nie były w Schronisku dla bezdomnych zwierząt, które nie mają w najbliższym otoczeniu kogoś kto adoptował psa czy kota, swoją "świadomość" co do tego jakie są zwierzęta budują na tym co widzą w mediach. Media natomiast pokazują schroniska jak dzieje się źle. Gdy zwierzęta są maltretowane, chore, zabijane. To z całą pewnością nie zachęca do adopcji czy nawet odwiedzenia prozwierzęcej fundacji. Nie jest "medialnym newsem" że ktoś pojechał i adoptował, psa. Ludzie boją się schroniskowych zwierząt, bo ogólnie mamy tendencje do bania się czegoś, czego nie znamy. Wydaje się (błąd!) że łatwiej jest wychować psa od szczeniaka. Przeciętna rodzina gdy decyduje się na psa, wyszukuje w google hasła "yorka sprzedam tanio". Nie chcą psa z rodowodem, bo nie planują jeżdżenia na wystawy i w efekcie kupują psa z nielegalnej hodowli, łamiąc (nieświadomie) prawo, dając zarobek pozbawionym skrupułów handlarzom, podczas gdy 100.000 psów czeka na dom. (sprzedaż psów bez rodowodów w PL jest ZAKAZANA!) Jeżeli chcemy psa do kochania, nie ma lepszej opcji od adopcji. To nie jest żaden heroizm, tylko objaw człowieczeństwa- pojechać i chociaż zobaczyć jak wyglądają schroniskowe psy. Dać sobie i im szansę. Sama mam jednego psa ze schroniska (Hacker), drugiego prosto z ulicy (Jocker). Stworzyłam największą w Polsce galerię zwierząt przygarniętych (Jestem adoptowany- jestem kochany) gdzie każdy kto ma uratowanego zwierzaka może się nim pochwalić, wymienić doświadczenia, poradzić.

Opis przebiegu kampanii

"Adopt! don't spend money for love"- to hasło akcji. Pocker, pies maskotka, kupiona w sklepie z używaną odzieżą za 4 zł (bo ja promuję "używane"psy) ma zwiedzić wszystkie kontynenty, bo a)problem bezdomności jest światowy, b) zwiększa to atrakcyjność akcji. Można Pockera wziąć do siebie na minimum 24h, maximum 7 dni. Zabrać go do pracy, w podróż, do restauracji, na wesele, na obiad do cioci, do szpitala itp itd i podzielić się z fanami własną codziennością. Psiaka przekazujemy tylko z rąk do rąk, nie wysyłamy pocztą ani kurierem, podróżuje z nami - nei w walizce. Dbamy i uważamy jak o prawdziwego psa. Codziennie trzeba zrobić minimum jedno zdjęcie (fan page), i minimum jednej osobie dziennie trzeba powiedzieć, że zwierzęta się adoptuje nie kupuje. Pocker był w Estonii, Chicago i na Florydzie, Londynie, był w Sejmie RP, miał sesję zdjęciową do kalendarza, poznał "mamę" Reksia. Święta i Nowy Rok spędził w Australii, teraz jest w Budapeszcie a w najbliższy poniedziałek leci do Aten.

Wykorzystanie narzędzi komunikacji

Przy okazji podróży Pockera po Polsce i za granicą zawsze kontaktuję się z lokalnymi mediami by poinformować je nie tylko o akcji ale o tym, że Pocker "jest u nich". Stosunkowo łatwo ich przekonać do publikacji informacji na nasz temat ( na pewno łatwiej pisać np w Łodzi, że Pocker jest w Łodzi niż napisać w Łodzi, że jest taka akcja a Pocker teraz jest w Singapurze). Za granicą piszę zarówno do lokalnych mediów jak i polonijnych.
Wykorzystuję również social media jak facebook, twitter czy nasza klasa.

Efektywność

Dzięki tej i innym moim akcjom (Pocker jest częścią mojej psiej działalności) setki psów rocznie znajdują dom. Wiele osób zostało wolontariuszami, szkoły/zakłady pracy zrobiły zbiórki darów na rzecz zwierząt.
Pocker: https://www.facebook.com/pages/Pocker-Th...
Jestem adoptowany jestem kochany: https://www.facebook.com/pages/Jestem-ad...
Kasia Pisarska: https://www.facebook.com/pages/Kasia-Pis...
Gdzie można pojechać z psem (a gdzie nie) https://www.facebook.com/pages/Podr%C3%B...
Niektóre artykuły:
http://estonczycy.pl/wiadomosc/adopcja-z...
http://www.glos24.pl/wiadomosci/33589-po...
http://www.radiobielsko.pl/news/20102-Pa...
http://lodz.naszemiasto.pl/artykul/galer...
http://www.mmwarszawa.pl/464288/2013/11/...
http://www.naleczow.net/wydarzenia-nalec...
Na moją światową kampanię wydałam 4 zlote (z vatem)

Opis inicjatora

Kasia Pisarska- psiara, zwierzolub, autor. By mówić o adopcjach zwierząt, czipowaniu, jak psa nie zgubić a jak odnaleźć odwiedzam telewizje, redakcje gazet, szkoły.


KrajPolska
Problemy społeczneAktywizacja i społeczeństwo obywatelskie, Ekologia i środowisko, Marketing regionalny, Wolontariat
NadawcaKasia Pisarska
WykonawcaKasia Pisarska
AdresaciRodziny planujące nabycie zwierzęcia domowego
MediaTak.
Data zgłoszenia08.02.2014
Dodatkowe materiałyhttp://tvtoya.pl/news/show/6166,1