Alkohol i kluczyki? Wykluczone! - NOMINOWANA
KATEGORIA: Kampanie instytucji publicznych
Nazwa i opis inicjatora kampanii
Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju/ Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego - organ zajmujący się zadaniami w zakresie poprawy bezpieczeństwa ruchu dorgowego
Nazwa wykonawcy
Infinity Wojciech Dołhun
Data realizacji kampanii (od-do)
15.10.2015-31.11.2015
Strategia
Opis celu kampanii
Zmniejszenie zjawiska społecznej bierności w przypadku zauważenia w swoim otoczeniu osoby, która ma zamiar prowadzić pojazd po spożyciu alkoholu. Doprowadzenie do zmiany postaw/zachowań poprzez wskazanie osobom z otoczenia kierowców wzorca postawy. Uświadomienie o odpowiedzialności spoczywającej na osobach przyzwalających na prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu.
Opis problemu społecznego z jakim miała się zmierzyć kampania
Jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych jest prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu. W 2014 roku nietrzeźwi użytkownicy dróg spowodowali 2 579 wypadków, w których zginęły 363 osoby. Alkohol ma bardziej negatywny wpływ na młodych kierowców. Aż 29% badanych przyznaje, że większości ich znajomych zdarza się jeździć po spożyciu alkoholu.
Insight
Nie wiem jak reagować, gdy osoby w moim otoczeniu piły alkohol i chcą prowadzić
Określenie grupy docelowej
Ogół społeczeństwa, osoby w wieku 18-24 lata. W tym przedziale wiekowym liczba nietrzeźwych kierujących będących sprawcami wypadków, w których giną uczestnicy ruchu drogowego, jest największa.
Wyjaśnienie idei kreatywnej
Kreacja jest oparta o prezentację (często zabawnych) scenek z realnego życia, w których przedstawiono sposoby zapobiegania prowadzenia pojazdu po spożyciu alkoholu. Prawdziwe histore, zgodne z młodzieżową rzeczywistością w sposób łatwy do zrozumienia budują wzorce. Koncepcja odwołuje się do sprytu, nie straszy skutkami, nie przedstawia drastycznych scen, nie moralizuje.
Jakie jest wezwanie do działania - tzw. call to action
Zabierz kluczyki - każdy sposób jest dobry by zatrzymać osobę, która piła alkohol i chce prowadzić
Hasło/slogan
Alkohol i kluczyki? Wykluczone!
Plany kontynuacji kampanii
nieznane
Opis przebiegu realizacji kampanii (opis tego co udało się zrealizować)
Opis ogólny przebiegu działań w punktach – kolejność
1. Konferencja inaugurująca kampanię
2. Emisja spotów TV
3. Emisja spotów radiowych
4. Emisja odpowiednika spotu telewizyjnego w kinach
5. Emisja spotu TV i materiału powstałego na planie zdjęciowym w internecie na profilu facebookowym Zamawiającego (Włącz myślenie)
6. Publikacja outdoorów (billboardów)
Opis wykorzystanych narzędzi (standardowych i niestandardowych)
60 sek spoty TV, kinowe, radiowe, billboardy, film making off.
Opis działań PR
Włączenie do kampanii grup ważnych ze względu na osiągnięcie celu społecznego
Kampanii nie towarzyszyły dzałania PR. Zainteresowanie zostało osiągnięte w sposob organiczny. Kampanię wsparła Polska Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Policja, Alvin Gajadahur z Inspekcji Transportu Drogowego i inni.
Efekty media relations - obecność publicystyczna kampanii w mediach (np. wskaźniki, jeśli są). Czy kampania wywołała dyskusję w mediach?
Mimo braku kampanii internetowej i PR o kampanii oraz na temat problematyki jaką poruszała powstał szereg artykułów, audycji radiowych i tv. Temat był chętnie podejmowany przez dziennikarzy, a spot rozprzestrzeniał się organicznie w internecie. Tematyka została zauważona, a spot doceniony przez internautów, o czym świadczą ich pozytywne komentarze.
Zbudowanie marki społecznej tj. czy została wypromowana jakaś marka lub czy temat kampanii, hasło zyskało rozpoznawalność dzięki kampanii.
Hasło \\\\\\\"Alkohol i kluczyki? Wykluczone!\\\\\\\" zyskał rozpoznawalność. Informacje o kampanii i jej tematyce zostały wyemitowane w np. Teleekspress, Pytanie na Śniadanie, TVN turbo, Onet, Wyborcza, tvp.info, natemat, tvn24, polskie radio, radiozet. Powstała infografika na demotywatorach, 1202 wykopy
Efektywność
Czy kampania osiągnęła cele lub jaki był poziom realizacji celów
brak danych
W jaki sposób weryfikowana jest efektywność kampanii?
brak danych
efektywność mediowa:
TV - zasięg 1+: 20 mln osób, zasięg 3+: 18,2 mln osób, 1721 GRP, 70% primetime
Radio - zasięg 1+: ponad 21 mln, 3+: 20 357 578, 3964 GRP, 65% primetime
Budżet kampanii
Budżet kreatywny 362 000 zł brutto
Budżet mediowy 9 750 000 zł brutto (obsługiwany przez dom mediowy)
Jaka była zmiana postaw
brak badań
11 lutego br na drogach nie zginęła ani jedna osoba.
Kreacja