„Czadowe Domy” (II edycja) - NOMINOWANA
KATEGORIA: Programy edukacyjne firm (CSR)
Nazwa i opis inicjatora kampanii
Honeywell jest liderem branży zróżnicowanych technologii automatyki. Według magazynu Fortune zalicza się do 100 największych amerykańskich firm. Firma produkuje i dostarcza klientom na całym świecie rozwiązania i usługi w zakresie automatyki kosmicznej, sterowania budynkami użyteczności publicznej, domami mieszkalnymi oraz obiektami przemysłowymi, turbosprężarki oraz materiały specjalistyczne.
Nazwa wykonawcy
Procontent Communication
Data realizacji kampanii (od-do)
Od października 2015 do lutego 2016
Strategia
Opis celu kampanii
Celem przedsięwzięcia było uświadomienie polskiemu społeczeństwu możliwych źródeł emisji tlenku węgla oraz zagrożenia, które za sobą niosą. Kampania skierowana była do osób powyżej 25. roku życia zamieszkujących mieszkania i domy, także nowocześnie urządzone, posiadających jako źródło ogrzewania: drewno, olej opałowy, gaz ziemny lub benzynę. W roli jej ambasadora wystąpił aktor Piotr Fronczewski.
Opis problemu społecznego z jakim miała się zmierzyć kampania
Tylko 54% Polaków wykonuje regularnie przeglądy techniczne instalacji wentylacyjnych i urządzeń mogących wywołać zatrucie tlenkiem węgla. Według danych Państwowej Straży Pożarnej w Polsce każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla, pochodzącego z niesprawnych instalacji gazowych, umiera około 100 osób, a 4 tysiące ulega zatruciu wymagającemu hospitalizacji.
Insight
Według badania „Honeywell Safety Index”, aż 77% Polaków posiada urządzenia zasilane paliwem organicznym – gazem ziemnym, drewnem czy węglem. Jednocześnie 60% jest nieświadomych, że z tych sprzętów może ulatniać się szkodliwy tlenek węgla, a aż 83% nie ma zainstalowanego detektora czadu w swoim domu.
Określenie grupy docelowej
Kampania skierowana była do osób powyżej 25 roku życia zamieszkujących mieszkania i domy, także nowocześnie urządzone, posiadających jako źródło ogrzewania: drewno, olej opałowy, gaz ziemny, benzynę.
Wyjaśnienie idei kreatywnej
Wybranie na ambasadora cenionego polskiego aktora Piotra Fronczewskiego (rozpoznawany przez wszystkich głos). W ramach kampanii społecznej „Czadowe Domy” podjęto działania mające uświadomić Polakom zagrożenia związane z tlenkiem węgla oraz zachęcające do montowania w domach czujników tlenku węgla, ponieważ 28% badanych błędnie twierdzi, że byłoby w stanie po zapachu rozpoznać ulatniający się czad.
Jakie jest wezwanie do działania - tzw. call to action
Źródłem emisji tlenku węgla w Twoim domu może być na przykład kominek, piec, kocioł i podgrzewacz gazowy. Montaż czujnika tlenku węgla to drobny wydatek, a może uratować Twoje życie.
Hasło/slogan
Twoje życie może skończyć się nagle i po cichu. Montaż czujnika tlenku węgla to drobny wydatek, a może uratować Twoje życie.
Plany kontynuacji kampanii
Kolejna odsłona kampanii planowana jest w sezonie grzewczym 2016 roku. Działania będą opracowane w późniejszym terminie.
Opis przebiegu realizacji kampanii (opis tego co udało się zrealizować)
Opis ogólny przebiegu działań w punktach – kolejność
Spot telewizyjny i radiowy – spot uświadamiający Polakom zagrożenia związane z nadmierną i niekontrolowaną emisją czadu. W spocie ukazana została młoda kobieta w nowocześnie urządzonym domu, w którym dochodzi do ulatniania się tlenu węgla. Ukazana sytuacja obala mit, że zatrucie czadem może zdarzyć się tylko w budynkach ze starą instalacją. Lektor: Piotr Fronczewski.
Konferencja prasowa inaugurująca kampanię – przedstawiono wyniki badania Honeywell Safety Index oraz główne założenia kampanii. Udział wzięli: Piotr Fronczewski, Rzecznik Prasowy Komendanta Głównego PSP oraz przedstawiciele Honeywell. Obecni 22 przedstawiciele największych mediów.
Tydzień Czadowych Domów z Honeywell – akcja edukacyjna dla mieszkańców lokali, w których występuje ryzyko zatrucia tlenkiem węgla polegająca na bezpłatnym montażu czujników tlenku węgla. We współpracy z PSP akcję przeprowadzono w 6 lokalizacjach w Warszawie i Katowicach, blisko 100 mieszkań zostało wyposażonych w detektory tlenku węgla.
Opis wykorzystanych narzędzi (standardowych i niestandardowych)
Spot radiowy i telewizyjny „Czadowe Domy”
Pozyskanie Patronów kampanii
Pozyskanie bezpłatnej emisji spotu w TVP i Polskim Radiu
Materiały prasowe i edukacyjne wysyłane do mediów ogólnopolskich, regionalnych oraz branżowych, w tym infografiki z wynikami badań opinii
Montaż czujników tlenku węgla w wybranych lokalach na terenie Katowic i Warszawy w ramach akcji „Tydzień Czadowych Domów z Honeywell”
Materiały edukacyjne na temat tlenku węgla rozdawane podczas akcji „Tydzień Czadowych Domów z Honeywell”
Opis działań PR
Włączenie do kampanii grup ważnych ze względu na osiągnięcie celu społecznego
Pozyskano patronaty instytucjonalne: patronat merytoryczny Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadiera Wiesława Leśniakiewicza i patronaty honorowe Izby Gospodarczej Gazownictwa, Fundacji Edukacja i Technika Ratownictwa „EDURA” oraz Poselskiego Zespołu Strażaków. Zaangażowano Piotra Fronczewskiego w roli ambasadora kampanii.
Efekty media relations - obecność publicystyczna kampanii w mediach (np. wskaźniki, jeśli są). Czy kampania wywołała dyskusję w mediach?
W ciągu dwóch tygodni spot telewizyjny został wyemitowany 120 razy i dotarł do 9 318 506 Polaków. Spot radiowy nadawany w Programie 1. Polskiego Radia przez trzy tygodnie – 41 emisji – dotarł do 3 334 000 mieszkańców Polski. W trakcie działań wygenerowano 276 publikacji, które dotarły do 9 079 468 Polaków.
Zbudowanie marki społecznej tj. czy została wypromowana jakaś marka lub czy temat kampanii, hasło zyskało rozpoznawalność dzięki kampanii.
Według badania z 2015 r. 9% Polaków słyszało o I edycji kampanii z 2014 roku. Artykuły o II edycji ukazały się w mediach, np. Gazeta Wyborcza, Onet.pl, Interia.TV, Wprost, także w TVP 1 Wiadomości, Polsat Wydarzenia, Polsat News Nowy Dzień, TVP 2 Pytanie na Śniadanie, TVP Warszawa Kurier Warszawski.
Efektywność
Czy kampania osiągnęła cele lub jaki był poziom realizacji celów
Informacja o kampanii dotarła do 9 079 468 osób, 995 317 AVE, nakład prasy 408 700. Łącznie ponad 36 minut poświęconych kampanii „Czadowe Domy” w radiu, dotarcie - 3 334 000 osób. Zasięg kampanii internetowych - 4 984 845 osób, ponad 90 000 odsłon spotów w Internecie.
W jaki sposób weryfikowana jest efektywność kampanii?
Kampania cieszy się sporym zainteresowaniem wśród mediów. Spot telewizyjny obejrzało 9 318 506, a spot radiowy usłyszało 3 334 000 osób. Efektywność jest weryfikowana na podstawie ustalonych KPI (zasięg, dotarcie, liczba publikacji, przebadane osoby).
Budżet kampanii
Mniej niż 150.000 zł
Jaka była zmiana postaw
Kampania dotarła do milionów Polaków, którzy byli edukowani w zakresie zagrożeń wynikających z emisji tlenku węgla. Dzięki niej świadomość czym jest tlenek węgla, jak powstaje, jak można zapobiec zatruciu oraz w jaki sposób radzić sobie w przypadku identyfikacji pierwszych objawów zatrucia wzrosła.
Kreacja
czadowe_domy_radiowa_15s_glos_1.mp3
podsumowanie_kampanii_czadowe_domy_dzialania_publikacje.pptx