Lider rynku emolientów w Polsce - emoliencyjna marka Emolium (firma Sanofi)
Nazwa wykonawcy
Agencja Havas PR
Data realizacji kampanii (od-do)
19 listopada 2015 – 30 czerwca 2016
Strategia
Opis problemu społecznego z jakim miała się zmierzyć kampania
Brak podejścia psychosomatycznego i zwrócenia uwagi na obniżone poczucie własnej wartości i szereg negatywnych emocji, z którymi zmagają się dzieci chorujące na atopowe zapalenie skóry (AZS). Brak narzędzia, konkretnego rozwiązania, które pozwoli im zrozumieć te emocje.
Opis celu kampanii i wyjaśnienie idei kreatywnej
Stworzenie konkretnego narzędzia edukacyjnego - formę przekazu najlepiej konsumowaną i przyswajaną przez małe dzieci – bajki terapeutycznej dla małych atopików, która poprzez historie głównych bohaterów pomaga zrozumieć AZS i pogodzić się z codziennymi ograniczeniami. Bajki, która traktuje o emocjach, ma wymiar psychologiczny, pokazuje ograniczenia, ale również konkretne rozwiązanie.
Insight
Chore na AZS dzieci obok dolegliwości skórnych, często zmagają się z problemami psychologicznymi. Istnieje 5 najbardziej dotkliwych aspektów w codziennym życiu dziecka z AZS (świąd, dieta, niska samoocena, odrzucenie przez rówieśników, rozdrażnienie), którym towarzyszą konkretne, negatywne emocje.
Określenie grupy docelowej
rodziny dzieci w wieku 4 - 8 lat, chorujących na AZS
lekarze (dermatolodzy, pediatrzy)
dzieci w wieku 4-8 jako grupa edukacyjna i zaangażowana w zabawy i konkursy – pośrednia komunikacja
Jakie jest wezwanie do działania - tzw. call to action
Pomóżmy dzieciom radzić sobie z negatywnymi emocjami. Stwórzmy dla nich narzędzie, które to umożliwi. Powiedzmy innym, co to za choroba, aby dzieci z AZS nie były odrzucane i traktowane jak dziwolągi
Hasło/slogan
Atopowi Bohaterowie czują więcej! (czują w sensie uczuć/ emocji oraz czują na skórze - rzeczywiście tak jest przy tej chorobie).
Realizacja czyli opis przebiegu realizacji kampanii (opis tego co udało się zrealizować i jaki sposób)
Opis działań i opis wykorzystanych narzędzi (standardowych i niestandardowych)
Edukacja w zakresie AZS, stworzenie bajki dla małych atopików, dystrybucja treści poprzez dedykowane media własne:
- strona www.atopowibohaterowie.pl – „serce” działań – miejsce publikacji materiałów eksperckich, kolejnych odcinków bajki, historii dzieci, nadsyłanych przez rodziców, konkursów
- fanpage FB – zbudowanie społeczności zaangażowanych rodziców, dystrybucja treści, odcinków bajki, artykuły ekspertów, konkursy
- kanał YouTube - promocja spotu kampanii, filmy poradnikowe z ekspertami
Ponadto:
- rozprzestrzenianie informacji o kampanii za pośrednictwem działań PR dla mediów (konferencja prasowa, media relations przez cały czas trwania akcji)
- promocja akcji w kanałach własnych partnerów kampanii
- książeczka drukowana, materiały POS – dystrybuowane do aptek, przychodni, szpitali z oddziałami dziecięcymi, klubików dla mam i dzieci itd.
Działania PR
Włączenie do kampanii grup ważnych ze względu na osiągnięcie celu społecznego
Do współpracy zaprosiliśmy Instytut Matki i Dziecka, Polskie Towarzystwo Dermatologiczne oraz Komitet Ochrony Praw Dziecka. Na kanałach własnych partnerów pojawiły się informacje na temat kampanii i publikacje kolejnych odcinków bajki. Współpracowaliśmy z ambasadorką kampanii Kamilą Szczawińską. Prowadziliśmy media relations przez cały czas trwania kampanii.
Efekty media relations - obecność publicystyczna kampanii w mediach (np. wskaźniki, jeśli są). Czy kampania wywołała dyskusję w mediach?
Kampania wywołała dyskusję społeczną w mediach wokół nietolerancji wobec małych atopików. Osiągnęliśmy 193 publikacje, w tym dwa reportaże telewizyjne (PnŚ, Panorama). W ramach FB kampanii, powstało wiele wątków związanych z AZS, których autorami byli fani (ponad 12,6 tys.), nie były one moderowane przez administratora. (indeks interactivity 56872)
Efektywność
Czy kampania osiągnęła cele lub jaki był poziom realizacji celów oraz informacja w jaki sposób weryfikowana jest efektywność kampanii? Jaka była zmiana postaw?
Ukazało się 5 odcinków bajki - liczba pobrań 15 tys., dystrybucja: 21 tys. Edukowanie społeczeństwa / zaangażowana społeczność: FB = 23.971.983 liczba odsłon, średni zasięg dzienny 76 782. Wejścia na stronę: UU 183 490, odsłony 275 867 . Kampania wywołała dyskusję społeczną w mediach wokół nietolerancji wobec małych atopików. Przekonaliśmy, że dzieci z AZS są prawdziwymi Atopowymi Bohaterami.