Konkurs Kampania Społeczna Roku 2016

Kampanie zgłoszone do konkursu
Kampania Społeczna Roku 2016



POWIEKSZ
POWIEKSZ
POWIEKSZ
POWIEKSZ
POWIEKSZ

Niewidzialni-NOMINOWANA

KATEGORIA: Kampanie organizacji pozarządowych

Nazwa i opis inicjatora kampanii

Walk i Fundacja Kapucyńska

Nazwa wykonawcy

Walk

Data realizacji kampanii (od-do)

01.01.2017-01.05.2017

 

Strategia

Opis problemu społecznego z jakim miała się zmierzyć kampania

O Bezdomności było już wiele kampanii społecznych, ale jeszcze żadna nie sięgnęła do sedna. W pomaganiu bezdomnym ważna jest zupa, ciepłe ubranie, ciepły kąt. Ale to tylko ślizganie się po powierzchni. Oto kampania, która sprawi, że pod pancerzem niedomycia i za dużego ubrania zobaczymy człowieka

Opis celu kampanii i wyjaśnienie idei kreatywnej

W tym roku zamarzło już 106 osób. Głównie Bezdomnych. Głównie dlatego, że nikt im nie pomógł. Przecież Bezdomni sami sobie winni. Mogą iść do pracy albo przynajmniej do schroniska. Skoro sami o siebie nie dbają, to czemu ja mam to robić? To nie moja sprawa. NIEWIDZIALNI. Tacy są dla nas Bezdomni. Wygodniej odwrócić wzrok niż wyciągnąć rękę. Tak jest prościej. Wygodniej. Bezpieczniej. Zmieńmy to!

Insight

Nie da się pomóc komuś, kogo nie zauważamy. Pierwszy krok to zwrócić uwagę. Poruszyć. Doświadczenie czytania „Niewidzialnych” faktycznie jest wstrząsające. Stoisz pod gołym niebem, na mrozie i czytasz historie ludzi, których życie skazało na bezdomność.

Określenie grupy docelowej

Plan był taki: skierować kampanię do dziennikarzy kulturalnych, a kiedy pojawią się wzmianki w mediach uderzyć do szerokich mediów zasięgowych. Tak chcieliśmy dotrzeć do jak największej liczby Polaków

Jakie jest wezwanie do działania - tzw. call to action

Bezdomni są tacy jak my. Mają talenty, marzenia, poczucie humoru. Kiedy już to wiesz, nie przejdziesz obojętnie obok zamarzającego na przystanku. Zadzwonisz po pomoc. Uratujesz mu życie.

Hasło/slogan

Zobacz Niewidzialnych

Realizacja czyli opis przebiegu realizacji kampanii (opis tego co udało się zrealizować i jaki sposób)

Opis działań i opis wykorzystanych narzędzi (standardowych i niestandardowych)

Od samego początku w akcję zaangażowali się ludzie kultury: Jacek Hugo-Bader podarował nam swój reportaż o bezdomności, krytycy literaccy z Gazety Wyborczej, TVP Kultura, Polityki, portalu dwutygodnik.com profesjonalnie (i bardzo wysoko) ocenili wartość literacką tekstów, na kanale youtube aktorzy filmowi i teatralni z przejęciem interpretowali fragmenty teksów z „Niewidzialnych”, wszystkie ważniejsze media w kraju mówiły o niesamowitym doświadczeniu czytania na mrozie.
Organizowaliśmy seanse czytania na mrozie dla dziennikarzy.
Książki były dostępne do kupienia przez internet i księgarniach stacjonarnych.

Działania PR

Włączenie do kampanii grup ważnych ze względu na osiągnięcie celu społecznego

Do akcji przyłączył się reportażysta Jacek Hugo-Bader, potem dziennikarze zajmujący się kulturą: Michał Nogaś (GW), Max Cegielski (TVN), Justyna Sobolewska (Polityka), Michał Chaciński (TVP Kultura), etc. To oni uwiarygodnili, że teksty autorstwa Niewidzialnych są literacko wartościowe. Potem o akcji mówiły wszystkie większe media w kraju.

Efekty media relations - obecność publicystyczna kampanii w mediach (np. wskaźniki, jeśli są). Czy kampania wywołała dyskusję w mediach?

Wg Instytutu Monitorowania Mediów Wartość dotarcia to: 11 721 311 osób, a wartość ekwiwalentu reklamowego: 1 348 656 zł. Sporo, ale to dopiero początek. W 2017 wystawiamy sztukę autorstwa jednego z Bezdomnych.

Efektywność

Czy kampania osiągnęła cele lub jaki był poziom realizacji celów oraz informacja w jaki sposób weryfikowana jest efektywność kampanii? Jaka była zmiana postaw?

Byliśmy we wszystkich większych telewizjach, rozgłośniach radiowych, gazetach, portalach. Projekt był tematem jednego z wykładów na TEDx Warszawa. Ta akcja połączyła Polaków. Zapraszano nas do TVN i do TV Republika, do Gościa Niedzielnego i do Aktivista. W internecie nie pojawił się żaden negatywny komentarz. ŻADEN. Nikt nie hejtował. Wszyscy chcieli pomagać.

Budżet kampanii

7000 PLN (koszt wydruku pierwszego wydania książki. Drugie wydanie sfinansowało się samo)

 


Kreacja