Kampanie zgłoszone do konkursu
Kampania Społeczna Roku 2011

Kategoria konkursowa: Akcje zaangażowane społecznie27.03.2012

SPRZATAJMY PSIE KUpKI

KATEGORIA: Akcje zaangażowane społecznie

POWIEKSZ

Opis celu kampanii

Głównym celem stworzenia projektu plakatu jest doprowadzenie do zmian nastawienia niektórych właścicieli czworonogów przekonując ich do sprzątania nieczystości po swoich pupilach. Co więcej celem równorzędnym do zmiany nastawienia jest aby zmiana ta odbyła się w sposób przyjazny i naturalny.

Grupa docelowa

Obecni i przyszli właściciele czworonogów/wszyscy

Strategia

Kampania ma skłaniać do refleksji i humorystycznie pobudzać do faktycznej, spokojnej przemiany społecznej.
Problem niesprzątania nieczystości po swoich pupilach przez niektórych właścicieli czworonogów istnieje zarówno w dużych i małych miastach oraz na wsi. Oczywiście największym zagrożeniem ekologicznym objęte są zwłaszcza duże miasta gdzie ilość mieszkańców w tym posiadających zwierzęta jest największa a terenów zielonych wiemy ile mamy.
Jeśli ww. założenia i cele kampanii mają zostać zrealizowane to grupa docelowa powinna otrzymać szansę zauważenia, że z tych samych miejsc (chodników, trawników) korzystają również inni ludzie, w tym również nasze dzieci. Przekaz powinien być naładowany pozytywną energią i pobudzać do myślenia.
Najważniejszą korzyścią dla odbiorcy przekazu będzie pobudzenie świadomości i nakierowanie na współtworzenie wspólnego, czystego otoczenia.

Opis przebiegu kampanii

Zaprezentowany projekt wzbudził duże zainteresowanie, ponad 50 osób uznało, że projekt jest warty polecenia, 16 osób zdecydowało się zamieścić pod projektem swój komentarz czy opinię. Przez dłuższy czas zamieszczony artykuł wraz z projektem znajdował się w czołówce najczęściej czytanych na stronie kampaniespoleczne.pl.

Wykorzystanie narzędzi komunikacji

Projekt przesłałem na info@kampaniespoleczne.pl ponieważ uznałem, że jest to najlepsze miejsce w Internecie do zaprezentowania swojego projektu, tym bardziej, iż to właśnie kampaniespoleczne.pl uznały wcześniejsze pomysły „scenariuszy” oraz „KLOCKÓW” za godne opublikowania. Widocznie nadajemy na bardzo zbliżonych częstotliwościach co daje mi wielką satysfakcję i wiarę w możliwości zaprezentowania przez osoby prywatne swoich pomysłów na tak cenionym i ważnym nie tylko w Polsce ale i w Europie portalu.
Dodatkowo informację o artykule, który ukazał się na stronie zamieściłem na swoim FB profilu oraz na NK. Zachęciłem również do zapoznania się z artykułem, wpisując komentarze na stronach MIAST na NK oraz forach lokatorów swojego i pobliskich osiedli.

Działania PR

Kampania adresowana jest do wszystkich – nie tylko do właścicieli psów. Ma wymiar edukacyjny, który pozwoli już dzisiaj wpływać na zmianę postaw dorosłych co w konsekwencji doprowadzi do ukształtowania prawidłowych postaw i zachowań dzieci, od których w przyszłości będzie zależało jakie wzorce przekażą następnie swoim dzieciom.

Efektywność

Projekt-kampania: Działania lokalne – wszyscy moi znajomi zostali poinformowani o oddolnej inicjatywie i poparli w pełni zarówno formę jak i treść przekazu. Co więcej właściciele czworonogów którym zdarzało się jeszcze czasami zapomnieć o swoich obowiązkach zadeklarowali zmianę i zwrócenie szczególnej uwagi na aspekt utrzymywania swojego/wspólnego otoczenia w czystości.
Działania globalne – zamieszczony na kampaniespoleczne.pl artykuł dał szansę zaprezentowania projektu szerszej publiczności za co bardzo serdecznie dziękuję.
Z przyjemnością obserwuję zmieniające się na plus moje otoczenie, coraz częściej sprzątających po swoich pupilach właścicieli, którzy z szacunkiem traktują innych ludzi i swoje zwierzęta. To jest właśnie odpowiedzialność.
Projekt został opublikowany przez kampaniespoleczne.pl, ulica ekologiczna.pl
To wszystko miłe ale porozmawiajmy o pieniądzach. Stworzenie projektu-kampanii okazało się bardziej kosztowne niż poprzedni projekt. Autor ponownie zaryzykował własne środki i przystąpił do realizacji projektu. Okazało się, że po kilku dniach negocjacji udało się zredukować koszty, które przedstawiają się następująco:
1. Kość dla cudownego psa MEDORA 5 zł
2. Kinder jajko dla syna WIKTORA 3 zł/ zgoda żony na robienie zdjęć jej ukochanego synka 5000,00 zł :)
3. Nadruki na kubkach ok. 60 zł
4. Uścisk dziadka Wiktora, który zagrzewał całą ekipę do radosnej zabawy w trakcie zabawy w trakcie i po sesji – BEZCENNE :)

Kampanijność

Projekt jest drugim projektem autora w tym temacie, następnym projektem były „KASZTANY”.
Dodatkowo opracowałem wstępnie możliwość nawiązywania do tematu podczas organizowanych przez Urzędy Miast, Gmin imprez lokalnych. Patrz załącznik.

Opis inicjatora

Cieszę się że mogłem zaprezentować swój projekt na stronie kampaniespoleczne.pl i jestem za to bardzo wdzięczny. Marzę aby projekt ten wykorzystały Miasta w promowaniu wspólnego czystego otoczenia.

Opis i wyjaśnienie pomysłu reklamowego - jeśli dotyczy

W swoich propozycjach plakatów z przeznaczeniem na ulotki i billboardy staram się w sposób pozytywny reagować na negatywne zjawiska wykorzystując przy tym prostą grę skojarzeń odnosząc się do poczucia humoru odbiorców. Jestem głęboko przekonany, że taka forma komunikacji społecznej odniesie duży sukces.

Opis dodatkowych działań, w tym działania niekonwencjonalne

Pozytywna myśl i energia zawarta w przekazie


KrajPolska
Kategoria konkursowaAkcje zaangażowane społecznie
Problemy społeczneEkologia i środowisko
NadawcaMaciej Jan Mackiewicz
WykonawcaMaciej Jan Mackiewicz
AdresaciObecni i przyszli właściciele psów/wszyscy
Mediawww.kampaniespoleczne.pl
Data zgłoszenia27.03.2012
Dodatkowe materiałyplik: KAMPANIA SPOŁECZNA.doc