Płuca Polski
KATEGORIA: Kampanie firm i fundacji firm
KATEGORIA: Kampanie o tematyce zdrowotnej
Nazwa i opis inicjatora kampanii
Boehringer Ingelheim –globalna grupa firm od wielu lat zaangażowana w badania naukowe i poszukiwania nowych produktów, stanowiących znaczny postęp w medycynie i weterynarii oraz podnoszących jakość życia ludzi i zwierząt. Boehringer Ingelheim jest jedną z 15 wiodących firm farmaceutycznych na świecie. Działa globalnie za pośrednictwem 140 podmiotów zależnych i zatrudnia ponad 46 000 pracowników.
Nazwa wykonawcy
Procontent Sp. z o.o.
Data realizacji kampanii (od-do)
wrzesień 2015 - Grudzień 2015 oraz kontynuacja w marcu 2016
Strategia
Opis celu kampanii
Kampania realizowana jest w celu podniesienia świadomości społeczeństwa na temat POChP, czyli przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Działania prowadzone są, aby edukować ludzi czym jest POChP, jakie są jej objawy i czynniki ryzyka. Kampania ma uświadomić społeczeństwo, że wcześnie wykonane badanie spirometryczne może znacznie zwiększyć szanse na wdrożenie prawidłowego leczenia.
Opis problemu społecznego z jakim miała się zmierzyć kampania
Polskie Towarzystwo Chorób Płuc przeprowadziło badanie na reprezentatywnej grupie Polaków (1000 os.). Okazało się, że tylko 3% z nich wie, co oznacza termin POChP, natomiast aż 86% w ogóle nie wie, co to jest.
Początek choroby dotyczy coraz młodszych ludzi. Na POChP choruje co czwarty palacz. Średnio co godzinę na świecie na POChP umierają 2 osoby.
Insight
W Polsce ok. 2 mln osób choruje na POChP. Aż 75% z nich nie wie, że to przewlekła obturacyjna choroba płuc, lekceważąc objawy takie jak kaszel czy duszność. Ponadto według WHO, POChP zajmuje czwarte miejsce wśród najczęstszych przyczyn zgonów, a z jej powodu w Polsce rocznie umiera do 17 tys. osób.
Określenie grupy docelowej
Seniorzy, grupa ryzyka narażona na POChP
Palacze, 25% z nich choruje na POChP
Osoby młode w celu podniesienia świadomości
Lekarze pulmonolodzy i interniści, którzy powinni ostrzegać pacjentów
Chorzy
Wyjaśnienie idei kreatywnej
Wybranie na ambasadora akcji znanego sportowca, Mameda Khalidova. Nowe podejście do problemu – nie straszymy chorych, tylko zachęcamy do współzawodnictwa ze znanym sportowcem (najpojemniejsze płuca w Polsce). Zadaniem gwiazdy KSW było zwrócenie uwagi na konieczność wykonywania badań spirometrycznych w celu diagnostyki swoich płuc.
Jakie jest wezwanie do działania - tzw. call to action
Sprawdź czy nie chorujesz na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc i zrób spirometrię!
Hasło/slogan
Masz 40 lat? Palisz? Kaszlesz? Zapytaj lekarza!
Plany kontynuacji kampanii
POChP to nie tylko choroba starszych. Przygotowanie aplikacji, która ocenia ryzyko POChP oraz przeprowadzanie testu wiedzy o POChP i wydanie raportu z badań. Akcje kreatywne: Akcja nawiązująca do Euro, udział w masowych imprezach, akcje skierowane do seniorów, obchody Światowego Dnia POChP, pozyskanie nowego ambasadora. Dotarcie do grup kibiców, pracowników korporacji, seniorów.
Opis przebiegu realizacji kampanii (opis tego co udało się zrealizować)
Opis ogólny przebiegu działań w punktach – kolejność
Konferencja Płuca Polski – organizacja konferencji w ramach Światowego dnia POChP w siłowni. Wystąpienie ekspertów i ambasadora: prof. Adam Antczak, prof. Andrzej Fal, dr Małgorzata Czajkowska-Malinowska, Mamed Khalidov. (35 dziennikarzy, ok. 80 publikacji)
Zaświeć światełko dla chorych na POChP – wystawienie w CH Złote Tarasy instalacji przypominającej latarnię morską, którą każdy przy pomocy swojego oddechu mógł zapalić, wspierając tym samym chorych na POChP. (ponad 200 os.) Współpraca non profit z CH w ramach kampanii społecznej.
Płuca Polski (konkurs) – szukanie najpojemniejszych płucach przy pomocy spirometrii. W siłowniach w Warszawie, Gdyni, Katowicach i Olsztynie. Gadżet – piłka z autografem ambasadora. Nagrody: jednomiesięczny karnet na siłownię i lot w Flyspot dla dwóch osób. (prawie 200 os)
Kongresy medyczne – obecność na kongresach pulmonologicznych oraz warsztatach.
Badania z ZTM – akcja przy metrze Warszawie. Badanie pasażerów za pomocą pikflometrów. (50 publikacji)
Opis wykorzystanych narzędzi (standardowych i niestandardowych)
Niestandardowa instalacja multimedialna: Złap swój autobus – bieżnia z aplikacją. Należy dogonić uciekający autobus w celu sprawdzenia czy nie zagraża Ci POChP
Latarnia morska – oddechem zapalamy światełko
Infografiki z inf. o POChP, czynnikami ryzyka, objawami wystawiane podczas wszystkich akcji i kongresów
Spot radiowy dot. POChP (286 emisji, 65 stacji) + w ramach bezpłatnej emisji w Polskim Radiu
Bilbordy w Warszawie i obrandowany logotypem kampanii autobus ZTM
Materiały prasowe i edukacyjne (ulotki) wysyłane do mediów ogólnopolskich, regionalnych oraz branżowych
Opis działań PR
Włączenie do kampanii grup ważnych ze względu na osiągnięcie celu społecznego
Ambasador kampanii – Mamed Khalidov, gwiazda KSW
Polskie Towarzystwo Chorób Płuc – patron kampanii
Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej – patron kampanii
Eksperci – prof. Adam Antczak, prof. Andrzej Fal, dr Małgorzata Czajkowska-Malinowska, pielęgniarki spirometryczne
Efekty media relations - obecność publicystyczna kampanii w mediach (np. wskaźniki, jeśli są). Czy kampania wywołała dyskusję w mediach?
Ponad 170 publikacji na temat działań kampanii. Prawie 2 godziny czasu antenowego zostało poświęcone kampanii w radiu i telewizji. Największe zainteresowanie kampanią było w listopadzie w okolicach Światowego Dnia POChP. Najwięcej publikacji na temat kampanii pojawiło się na portalach i w Internecie. Dotarcie: 4 485 006 os., AVE – 326 093 zł.
Zbudowanie marki społecznej tj. czy została wypromowana jakaś marka lub czy temat kampanii, hasło zyskało rozpoznawalność dzięki kampanii.
Dotarcie do prawie 4,5 mln osób. Nie zostały przeprowadzone badania opinii po kampanii w celu zdobycia informacji na temat rozpoznawalności.
Efektywność
Czy kampania osiągnęła cele lub jaki był poziom realizacji celów
Do czynnego udziału w kampanii przystąpiło ok. 700 osób (400 os. Zbadanych, 300 os. zapaliło światełko). Podczas akcji z latarnią Złote Tarasy odwiedziło ok. 50 000 os. Bilbordy zobaczyło ponad 33 500 os., a autobusem z inf. o POChP przejechało ponad 21 200 os. Na wszystkich kongresach było obecnych ponad 400 lekarzy (każdy mógł skorzystać z niestandardowych narzędzi kampanii).
W jaki sposób weryfikowana jest efektywność kampanii?
Kampania cieszy się zainteresowaniem wśród mediów. Informacje o kampanii dotarły do prawie 4,5 mln os., co oznacza, że śr. co 9 Polak usłyszał o POChP. W ramach kampanii zostało rozdanych ponad 1500 tys. materiałów edukacyjnych na temat POChP. Spot kampanii usłyszało ok. 2 400 000 osób.
Efektywność jest weryfikowana na podstawie ustalonych KPI (zasięg, dotarcie, ilość publikacji, przebadane osoby)
Budżet kampanii
150 tysięcy złotych
Jaka była zmiana postaw
Lifestylowy charakter kampanii zbudował nowy wizerunek walki z chorobą, która może dotknąć każdego dorosłego, palącego Polaka. Osoby odwiedzające siłownie w całej Polsce, biorące udział w akcji Płuca Polski chcą brać udział w badaniach spirometrycznych.
Kreacja
POChP_logo_CMYK_PRESS.pdf
ulotka_EDU_POChP_P1_LR.pdf
Prezentacja_podsumowanie roku.pdf