Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą-NOMINOWANA
KATEGORIA: Akcje zaangażowane firm (CSR)
Nazwa i opis inicjatora kampanii
Nutricia Medyczna jest liderem na rynku żywienia medycznego, rozwijając szeroki i wyjątkowy portfel produktów dla pacjentów ze specjalnymi potrzebami żywieniowymi. Misją firmy jest sprawianie, by żywienie medyczne było integralną częścią leczenia.
Nazwa wykonawcy
MSLGROUP powstała w 2009 r. i jest częścią Publicis Groupe, trzeciej największej grupy komunikacyjnej na świecie. Warszawskie biuro należy do niej od 2011 roku. Nasz firma posiada ponad 26 biur na całym świecie, a warszawskie biuro jest biuro jest hubem na region CEE. Zatrudniamy ponad 3 000 pracowników na całym świecie. W Polsce zatrudniamy blisko 100 konsultantów. The Holmes Report wyróżnił wars
Data realizacji kampanii (od-do)
Marzec - grudzień 2016
Strategia
Opis problemu społecznego z jakim miała się zmierzyć kampania
Objawy niedożywienia dotyczą 30- 85% chorych onkologicznie. Niedożywienie ma negatywny wpływ na proces leczenia. Sytuację pogarszają mity np. raka można zagłodzić, białko żywi raka. Rozwiązaniem dla pacjentów w niedożywieniu może być żywienie medyczne, ale wiedza na ten temat jest wciąż zbyt niska.
Opis celu kampanii i wyjaśnienie idei kreatywnej
Celem kampanii było ukazanie skali zjawiska problemów z odżywianiem i niedożywienia wynikającego z choroby, zwrócenie uwagi na potrzeby żywieniowe pacjentów oraz edukacja na temat żywienia medycznego jako integralnej części leczenia. Istotną kwestią było też obalanie szkodliwych mitów tj. „białko żywi raka”, „raka można zagłodzić”, których wdrażanie może negatywnie wpływać na proces terapii.
Insight
Gdy bliska osoba jest chora, każdy dzień to walka. Ja walczę o nią, ona walczy z chorobą. Do walki potrzebna jest siła. Im silniejszy organizm, tym skuteczniej można go leczyć. Ale często utrata apetytu, trudności w jedzeniu osłabiają naszych najbliższych. Jak więc mądrze ich wspierać?
Określenie grupy docelowej
Główną grupą docelową byli pacjenci onkologiczni i ich opiekunowie, ale także środowiska medyczne i media – nie tylko medyczne, ale także poradnikowe, lifestylowe, ogólnoinformacyjne, RTV i online.
Jakie jest wezwanie do działania - tzw. call to action
Dowiedz się więcej o żywieniu medycznym. Dowiedz się, dlaczego powinno być integralnym elementem leczenia.
Hasło/slogan
Hasło kampanii: „Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą”
Realizacja czyli opis przebiegu realizacji kampanii (opis tego co udało się zrealizować i jaki sposób)
Opis działań i opis wykorzystanych narzędzi (standardowych i niestandardowych)
Film dokumentalny pt. „JA” zrealizowany przez Anetę Kopacz – reżyserkę nominowaną do Oskara za film „Joanna”. Dokument przedstawia historie pacjentów chorych na raka i ich spojrzenie na różne aspekty choroby. Film nawiązuje też do problemu niedożywienia w chorobie i jego konsekwencji. Dokument stworzył dużo szerszy kontekst dla kampanii, dzięki czemu każdy z nas mógł poczuć się odbiorcą. Uroczysta premiera kinowa dla mediów, partnerów i lekarzy zainaugurowała kampanię.
Cykl warsztaów edukacyjnych z udziałem lekarzy i dietetyków, połączony z pokazem kulinarnym dla pacjentów i ich opiekunów, organizowany w szpitalach w całej Polsce.
Wykłady dla seniorów we współpracy z UTW, w których wzięło udział ok. 600 osób.
Regularne media relations, współpraca indywidualna z dziennikarzami, aranżacja wywiadów.
Strona www.posilkiwchorobie.pl.
Dodatkowo: kampania reklamowa w TV, prasie i Internecie, plakaty i ulotki w aptekach i szpitalach.
Działania PR
Włączenie do kampanii grup ważnych ze względu na osiągnięcie celu społecznego
Partnerami kampanii zostały największe onkologiczne organizacje pacjenckie i towarzystwa naukowe (10 partnerów). Współpraca z ekspertami w zakresie onkologii, żywienia i dietetyki. We współpracy z UTW – wykłady ekspertów dla seniorów, potencjalnej grupy docelowej. We współpracy z ośrodkami onkologicznymi – warsztaty żywieniowe dla pacjentów i ich opiekunów. Współpraca z dziennikarzami.
Efekty media relations - obecność publicystyczna kampanii w mediach (np. wskaźniki, jeśli są). Czy kampania wywołała dyskusję w mediach?
Działania prowadzone zainteresowały media medyczne, ale także ogólnoinformacyjne. Od III do XII 2016r. pojawiło się ponad 320 publikacji, m.in. na antenie Polsatu, TVP1, PR1, Radia Zet, TVP3, TOK FM, a także w najważniejszych gazetach opiniotwórczych i branżowych oraz w magazynach kobiecych i online. Dotarcie: 36 355 970 .
Efektywność
Czy kampania osiągnęła cele lub jaki był poziom realizacji celów oraz informacja w jaki sposób weryfikowana jest efektywność kampanii? Jaka była zmiana postaw?
Badanie po 11 m-cach kampanii*:
50% osób rozumie, że żywienie medyczne (ŻM) to specjalistyczne żywienie dla osób chorych (+30p.p.)
78% osób uważa, że ważnym sposobem wsparcia leczenia osób chorych na nowotwory jest wsparcie żywieniowe w postaci ŻM (+10p.p.).
24% nie zgadza się z mitem „raka można zagłodzić” (+9p.p.), a 17% z „białko żywi raka” (+8p.p.)
film A. Kopacz i teaser (bez wsparcia re
Budżet kampanii
Na całoroczne działania PR-owe przeznaczony został budżet w wysokości: 357 tys. zł.